İnsan Nedir, Şimdi Bildim - HİLAL PUSLU

29 Nisan 2021 Perşembe 00:22

2020 yılının mart ayında kimsesiz iki aylık bir erkek terriyer sahiplendim. Oldum olası hayvanları çok severim ama ilk kez bir hayvanı sahiplenme cesaretinde bulundum. Birlikte tam 10 ay yaşadık. Yıllarımız beraber geçsin çok istedim ama olmadı. Henüz yaşını bile doldurmamıştı ki bir trafik canavarı aldı onu benden. Kendimi çok suçladım, bakamadım ona sahip çıkamadım diye. Tasması takılı olsaydı arabanın ona çarpmasına engel olabilirdim. O lastiğin altından çıkıp koşarak bana geldiğinde şükretmiştim ölmediğine ama kucağıma aldığım gibi kapattı gözlerini. Hızla veterinere yetiştirsek de ölmüştü, benim tatlı oğlum melek olmuştu.

Günlerce arkasından gözyaşı döktüm. Yemeden içmeden kesildim. Daha önce bir can sahiplenmemiş olanlar, hatta onları bir can değil de eşya gibi görenler asla benimle empati kuramadı. "Buna mı ağlıyorsun?" "Size bir şey olmamış ya" gibi, bu minvalde cümlelerle sözde teseli edip acımı küçümsediler. Anlamalarını da beklemiyorum zaten. Halbuki daha önce annelik yaşamamış benim için bu evladını kaybetmek gibiydi.

Bu hazin olaydan sonra daha bir duyarlı oldum. Yaralı bir hayvan gördüğümde görmezden gelemiyorum. İhtiyacı olan her cana bir aile, bir yuva olmaya çalışıyorum. Ben böyle hisssederken birileri bir yerlerde kasten bir hayvana zarar verebiliyor. Kozan'da bir kedi havalı tüfekle vurulup felç bırakılıyor. Bunu bir insan yapıyor. "İnsan..." Başka bir insan da o kediyi bulup sahip çıkıyor. Yine Kozan'da bir köpek çuvalın içine konulup bağlanıyor. Neden? Hangi maksatla bir hayvana böyle biş işkence yapılabilir? Bununla da kalmıyor bu zavallı köpek bu şekilde bisiklete konuluyor ve yolun ortasına düşmesine sebep olunuyor. Bir araç da göz göre göre, çuvalın hareket ettiğini gördüğü halde defalarca köpeğin üstünden geçiyor. Bu görüntüler de internette dolaşıyor. Bana anlattılar, ben kendi köpeğimin ölüm anını bile izleyemedim, yüreğim dayanmıyor. Anlatırlarken bile yüreğim ağrıyor ama birileri bir yerlerde bu sessiz canlara hiç düşünmeden zarar veriyor, dayak atıyor, istismar ediyor. Bu nasıl insanlık?

İçinde şiddet, öfke barındıran herkes hıncını hayvanlardan çıkarıyor neden, çünkü cezası yok. Çünkü bir yaptırımı yok. Mala zarar vermiş gibi muamele görüyorlar ve o zavallı canlar canlarından olduğuyla kalıyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI