Umuda Giden Bisiklet - HİLAL PUSLU

4 Aralık 2020 Cuma 01:49

Geçen akşam iş çıkışı, epeyce de yağmur var, araç kullanıyorum. Demir Köprü’nün orada bir bisikletli dikkatimi çekti. O yoğun trafikte ve sağanak yağmurda nasıl efor harcıyor tahmin edemezsiniz. Ben ışıklarda durunca o da aralardan öne doğru ilerledi ve tam önümde durdu. O sırada gözlerime inanamadım.

Orta yaşlı bir beyefendi bisikleti kullanıyordu. Üstelik profesyonel bir görünüşü vardı çünkü üzerinde bisiklet giysisi, başında kaskı vardı. Bisikletinde her türlü uyarı ekipmanı mevcuttu. Ama beni şaşırtan elbette ki o değildi. Bisikleti tek bacakla kullanmasıydı…

Beyefendinin sol bacağı bir sebepten ampute edilmişti. Muhtemelen ayakkabısına sabitlediği pedalı sağ bacağıyla çeviriyor oldukça da iyi gidiyordu. Bu şekilde uzun mesafeler kat ettiği aşikâr. Profesyonel sporcu da olabileceğini düşünüyorum. Bacağını kaybettikten sonra mı spora başladı, yoksa öncesinde de mi sporla uğraşıyordu bunlar soru işareti. Ama şundan kuşkum yok ki onun yerinde bir başkası olsa belki hayatını tekerli sandalye ile sürdürecek hatta belki de hayata küsecekti ama o öyle yapmamıştı. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmurun altında adeta bir güneş gibi parlıyordu. Durmak, durdurmak istedim. Şartlar elverseydi yapardım da... Ama trafik çok yoğundu ve dediğim gibi sağanak yağış vardı. Onu da durdurup hızını kesmek istemedim açıkçası. Bir gözüm onda, bir gözüm yolda onun o çabası bana umut oldu.

Onu tanıyan bilen varsa, ya da kendisi bu yazımı okursa onunla röportaj yapmayı çok isterim. Hayat hikâyesini dinlemeyi, başkalarına ilham vermesini sağlamayı çok isterim. Hantal hayatlarımız içinde öyle körelmişiz ki bunu fark ettim. Enerjisinden ve cesaretinden herkese diliyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI