Engelli Kızın, Engelsiz Sevgisi - NEZİR ERTUĞRUL

14 Ağustos 2020 Cuma 08:39

Değerli okurlarım, bu haftaki yazımda Adana'mızın hayatını sokak hayvanlarına adayan 26 yaşındaki genç kızımız Cansu Altıntaşlı’yı kaleme aldım. Bu genç arkadaşımız öyle güzel çalışmalar yapıyor ki bunların hangisini yazacağımı bilmiyorum ama  yaptığı bazı çalışmaları az da olsa insanlara bir ders olur diye yazacağım. Genç kardeşimiz; Adana merkezinde, ilçelerinde, köylerinde, sokak hayvanlarının olduğu her yerde, bizzat kendisi  süt, su ve yem satın alarak sokak köpeklerini nasıl beslediğine gözlerimle şahit oldum. Kendisi, "abi ben konuşma engelliyim, elim ayağım engelli, ama kalbim,  vicdanım, inancım bunları sevmeye engelli değil; yeter ki insanın kalbi, vicdanı, merhameti engelli olmasın" dedi. Bir gün, Menekşe Köyü'nden Çatalan Köprüsü' ne kadar onun yaptığı bu güzel çalışmalara katıldım. Oradaki sokak hayvanlarının ona nasıl baktıklarını görünce inanın ben çok duygulandım. Kendisi onları çağırır çağırmaz hepsi hemen onun yanına geliyor ve onun eline bakarak nasiplerini alıyorlar. Bu güzel çalışmaları, bu anlamlı çalışmaları neden yapıyorsun dediğimde; "değerli abim, ben elimden dilimden ve ayağımdan engelliyim, bu senin gördüğün köpekler de aynı şekilde dertlerini insanlara anlatamıyorlar... Aç olsalar da, susuz olsalar da insanlara bunu ifade edecek kapasitede değiller...

Diyeceğim o ki; ben de aynı onlar gibi engelliyim ve onların istek ve arzularına az da olsa katkım olmasını elimden geldiği kadarıyla yapmaya çalışıyorum... Benim bir tane köpeğim var iki ayağı da kırık, onu sokak ortasında buldum... Onu bu şekilde  bırakan sahipleri utansın." Kendisi bizzat onu sahiplenerek yürümesine ve yaşamasına sebep oldu. Şu an o köpeği kendi evinde besliyor ve bakıyor. Diyeceğim o ki; bu değerli genç arkadaşımız, Cansu kardeşimiz, gerçekten bütün çalışmalarını, herhangi bir derneğe veya herhangi bir vakıfa bağlı olarak yapmıyor. Kendisini bu işe gönüllü olarak adamıştır ve sahipsiz hayvanları elinden geldiği kadar hem besliyor, hem ilaç veriyor, hem de onların yaraları varsa yaralarına ilaç sürerek tedavi ediyor ve onların hayatta kalmaları için, yaşamaları için elinden gelen her şeyi yapıyor. Gerçekten bu çalışma takdir edilecek bir çalışmadır... Bu vicdani çalışmanın az da olsa insanlara örnek olmasını isterim. Sokakta gördüğümüz hayvanların durumlarını anlayamayız ama onların da bizler kadar yeryüzünde yaşama hakları var olduğunu bilmemiz lazım. Dünyamızda bütün canlılara yer var, yeter ki onlara karşı şefkatli merhametli ve vicdanlı olalım. Bu genç kardeşimizin yaptığı bu güzel çalışmalardan dolayı ona teşekkür ediyorum ve inşallah bu yazım bazı insanlara örnek olur ve onlar da aynı şekilde bu çalışmalara katkı koyarlar. Burada devletimizin ve belediyelerimizin sokak hayvanları için biraz daha duyarlı olmalarını istiyorum. Çünkü Kozan'da olan hadise gerçekten bir insanlık ayıbıdır. Tekrar böyle hadiseler yaşanmaması için devlet kurumları ve belediyelerin çok hassas olmaları lazım. PEYGAMBER EFENDİMİZ S.A.S bile sefere giderken bir köpeğin uyuduğunu görür ve sırf onu uykusundan kaldırmamak için yolunu değiştirir, bu kadar hassas bir PEYGAMBER ümmeti olarak biz de bu konuda çok duyarlı olmamız lazım. Hayvanlarımızı sevelim ve onlara karşı şefkatli olalım. Cansu  kardeşimize başarılar dilerim... Allah onun gibilerini var etsin diyelim.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI