Koronavirüs ile Mücadele - NEZİR ERTUĞRUL

29 Eylül 2020 Salı 01:16

Değerli okullarım bu haftaki yazımda Koronavirusu kaleme aldim. Covid-19'un insanlara neler yaptığını, viruse yakalanan kişiler nelerle karşılaşıyor bu yazımda onları aktaracağım siz değerli okurlarıma. Virüse yakalanmış bir dostumla konuştuklarımı, yasadığı sıkıntıları sizlerle paylaşacağım.

Geçtiğimiz aylarda beni bir dostum aradı. Hal hatır sorduktan sonra, Nezir abi ben iyi değilim covid-19'a yakalandım evde karantinadayım 14 gun boyunca dedi. Korona viruse yakalandığını şu şekilde anlamış. Arkadaşım ayaklarını hissedemiyormuş ve çok halsiz düşmüş. Hemen en yakın hastanenin acil servisine gitmiş ve yapılan testte pozitif durmu cıkmış. Akciğer filmi sonucunda virüsün ciğerlerine kadar indiği görülmüş. Arkadaşıma gereken ilk mudahale yapılmış ve ilaçlarını yazıp evde karantinada kalmasını söylemişler. Ateşin 40 dereceye ve 39°’ye kadar çıktığında evde karantinadayken 10 dakika duşa girip suyun altında kalıyormus ve duştan çıktıktan sonra Parol, Coronavirus hapı, ağrı kesici hapı içince halsizliği geçip ateşinin  düştüğünü söyledi. Tekrar  yükseldiğinde aynı şekilde bu işlemleri  uygulamiış.

Tek odada sevdiklerime dokunamamanın ne kadar acı ne kadar zor olduğunu anlatamadıgından bahsetti. Küçük oğlum içeride başka odada, aynı evde ama ona dokunamadığının ne kadar zor bir şey ve acı olduğundan üzülerek bahsetti. Her gün iyi beslenme programı yaparak, sağlıklı yemekler sulu yemekler, bol su ve sulu içecekler tüketerek evde on gün gecirmiş.

Tekrar hastaneye gidip test verdiğinde sonucun negatif çıktığını beni sevinçle arayarak aktardı. Geçmiş olsun dostum dedim. Aslında arkadaşım kendine dikkat eden biriydi. Nasıl yakalandı acaba diye sorduğumda şu açıklamayı yaptı: Kendinin 27 yaşında genç kardeşi var o dışarıda sürekli gezdiği icin kapmış virusü, ondan evine ve çocuklarına taşınmış. Cocuklara da  arkadaşımın anne ve babasi baktıkları için, torunlardan da dedeye ve baba-anneye geçmiş. Anne ve babasından da arkdaşıma geçmiş.

Görüyorsunuz değil mi okurlarım zincirin bir halkasi bu. Virüsü kaç kişiye yayıyor, domino taşlarının birbirini yıkması gibi. Bu yüzden eğer yakalandığınızı hissederseniz lütfen evde kendinizi karantinaya alınız. Bunu sevdikleriniz ve insanlık için yapmanız gerekmektedir. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca her gün yaptığı açıklamalarla dikkatli ve tedbirli olmamız gerektiğini, sosyal mesafe kuralına uymamız gerektiğini her gün söylüyor. Buradan, gecesini gündüzüne katan değerli Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca beyefendiye ve tüm sağlık personeli çalışanlarına büyük emeklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Covid-19'un bize verdiği dersler nelerdir cok iyi biliyoruz artık.

Her seyin başının sağlık olduğunu ve sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğunu öğrendik. Korona virüsün zengin, fakir, din, dil, mezhep, ırk, cinsiyet, renk ayırımı yapmadığını herkesin eşit olduğunu öğrendik. Çocukların masum ve günahsız oldukları için onlara hiçbir şey olmaması da Allah’ın bir hikmeti görebilene.

Düşünsenize, bize evde ailemiz bile yaklaşmazken saglik kahramanlarımız;  hemşirelerimiz, doktorlarımız canlari pahasına bizi iyileştirip tedavi ediyorlar. Hipokrat yemini ettikleri mesleklerini erdemi ve ahlakıyla yapan bütün sağlık personellerini tebrik ediyorum. Kız çocuklarını okutmayan babalar da umarım burdan ders çıkararak, onları okutarak hemşire ve doktor olmalarına izin vermeleri gerektiğini anlamışlardır.. Elbette dışarı çıkacağız cünkü işlerimiz var, ekmek paramızı kazanmalıyız ihtiyaçlarımızı sağlamak için. Yeni normale uyarak, maskemizi takarak, sosyal mesafe kuralına uyarak, dişardan geldikten elimizi bol sabun ve suyla yıkayarak... Dişardayken de elimizi dezenfektan veya kolonyayla temizleyerek... Bu bir sureç ve bu zor günler de geçecek. Bilimadamları tam haliyle aşının yıl sonuna kadar çıkacağını söylüyor. O zaman tekrar birbirimize sımsıkı sarılacağımız günlere kavuşacağız. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere, esen kalın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Cansu Altıntaşli - 29.09.2020 09:32:51
Teşekkürler

YAZARIN DİĞER YAZILARI