Süryanilerin Haksız Yere Öldürülmemesi İçin Öz Evladını Rehin Veren Dava Adamı - NEZİR ERTUĞRUL

7 Ağustos 2020 Cuma 02:00

Değerli okurlarım; bu haftaki yazımı Peygamber Efendimiz S.A.S soyundan gelen köylümüz aile dostumuz Seyid Şeyh Fethullah Hamidi’yi kaleme aldım... Seyid Şeyh Fethullah Hamidi’yi anlatmak inanın kalemin mürekkebi yetmez. İnsanların ders çıkarmaları gereken hayatından bazı kıssaları yazacağım. Hayatını eğitme ve barışa feda eden, köyümüzün ve civardaki köylerin il ilçelerin sorunlarını dinleyen, çözen ve kan akmasın diye arabuluculuk yapan Seyid Şeyh Fethullah Hamidi’nin Süryani ailelerine yaptığı barışı yazacağım..

1915'te Mardin Midyat Gülgöze  (Aynvert) köyünde binlerce Süryani sıkıştırılmış ve ölümle tehdit altına alınmış, hatta bazı bölgelerde eşkiyalar mutaassıp aşiretlerle çatışma içerisine giriyordu... Seyid şeyh Fethullah Hamidi, Süryanilerin bu  durumlarını görünce  barış için çözümler aramaya başlar… İslam’da zaten gayrimüslimlerin malları canları ve ırzları size haramdır diyor bize Kuran-ı Kerim... Bazı din adamları da Hristiyanları öldürmek için kendi kafalarına göre fetvalar çıkartıyordu… Barış’a hayatını adayan o mübarek insan, kendi öz evladını Süryanilere rehin olarak bırakıyor, kimse onlara saldırmasın diye... Güneydoğu’da saygın biri olan Seyid Şeyh Fethullah Hamidi hemen Diyarbakır’a gider ve barış için yetkililer le görüşür ve gerekli işlemleri ve sözleşmeleri yaparak barışı sağlamlaştırır... Mardin’de Süryaniler’in bölgesindeki en önemli tapınağı Deyruzzafaran’a fotoğrafını asarak bir vefa ve canborcu olarak altına şu yazıyı yazıyor... Beyaz esvaplar içinde nur yüzlü bir Aziz, kurşunların içinden geçip kurtarıcı olarak gelecek.

Seyid Şeyh Fethullah Hamidi’nin yaptığı bu barış hareketini Hıristiyan din adamlarının hepsi bilip, çoğu zaman bir vefa borcu olarak köyümüz Kayapınar kasabası (Aynkef)’teki kabristanına gelip, bir vefa borcu olarak ziyaret edip, Süryani’ce dua ve ilahiler söyleyerek saygı ile anıyorlar. Diyeceğim o ki; Süryani ailelerinden binlerce kişinin hayatını kurtaran o zamanın İslamiyetin önde gelen ismi Seyid şeyh Fethullah Hamidi’nin davası İslam davasıydı. Binlerce kişiye İlim dersi verdi. Binlerce kişi kayapınar (Aynkef) medresesinde yetimleri ve yoksul ailelerin çocuklarını okuttu. Kendini İslama ve Hz. Muhammet S.A.S adayan, İslamiyet için gece gündüz demeden çalışan ve insanların ufkunu açan alim hocamız.

Peki Süryani’ler aşırı dincileri ne yapıyorlar şu an...? Orta Doğu’yu kana buladılar… Müslüman kanı aksın diye her gün fitne fesatlık yapmanın peşindeler… Milyonlarca insanı öldürerek kanına imza atan zihniyet... Biraz kendinizi bir silkeleyin, daha dün sizin binlerce ecdadınızın öldürülmemesi için kendi öz oğlunu feda edecek kadar yürekli alim Seyid Şeyh Fethullah Hamidi’yi göz önüne getirin...  Yarın tekrar bir yerde sıkışırsanız İslam dinin yürekli din adamlarına konuşacak sözünüz olsun... Unutmayın ki Tevrat’ta, İncil’de, Zebur’da, Kuran-ı Kerim’de haksız yere insan öldürmek haramdır... İslam dini üzerinde sözde kendini islamcı tanıtan bütün örgütlere, haksız yere esir edilmiş cana kıymak haramdır... Kim Allah’ın ve Peygamber’in sözlerine itaat etmiyorsa küfre gitmiş sayılır... Süryani kardeşlerim; sizler de gelin İslam kardeşliğine güvenin… Yeryüzünde en merhametli millet İslam’a gönül vermiş milletlerdir... Osmanlı’nın ruhunu kanını taşıyan milletlerdir... Tarih boyunca Osmanlı kimseye zülüm etmedi, ta ki zülüm görünceye kadar… Adaletsizlik kimseye yapmadı adalet olmayan yerde adalet sağladı... Diyeceğim daha çok sözler var ama gelin kardeş olalım, gelin Tevrat’ın, İncil’in, Zebur’un, Kuran-ı Kerim’in Tanrı’sı Allah için kardeşlik ve sevgi içerisinde yaşayalım... Sizin dininiz size, bizim dinimiz bize... Gelin tekrar size sahip çıkacak Seyid Şeyh Fethullah Hamidi hocalarımız gibi insanlar yetiştirelim… Gelin yaşayalım, gelin birbirimizi sevelim, gelin okuyalım, kardeş olalım, ve insan kanı akıtmayı durduralım... Ben Müslümanım ve bütün canlıları; yaratan Allah için seviyorum ...

İnanın Seyid Şeyh Fethullah Hamidi’yi anlatmaya kalemin mürekkebi yetmez…

Şeyh Hamidi’nin fotoğrafını asılır. Bir vefa ve can borcu olarak altına şu yazı yazılır:

“Beyaz esvaplar içinde nur yüzlü bir aziz, kurşunların içinden geçip gelen bir kurtarıcı.”

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI