Kiralama yerine araç almak doğru bir yöntem - ORHAN KAMİL

20.1.2022 10:07:00

Son yıllarda ülkemizdeki belediyeler, taşeronlaştırma, özelleştirme konusunda epey yol almışlardır.  Hatta, Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak, Türkiye’de belediyelerde ilk özelleştirmeyi yaptığını ve bununla övündüğünü söylemiştir.

Ama, gelinen nokta ortadadır.

Taşeronlaştırma, özelleştirme, belediyelere artı değil eksi getirmiştir.

Zaten kıt olan belediye kaynakları bazı istisnalar hariç ülkemizde çarçur edilmiştir.

Nereden mi geldim bu konuya…

Şuradan…

Bir süre önce Adana Büyükşehir Belediyesi, araç kiralama yerine, doğrudan araç alımı yapmaya başlamış.

Yani kiralanan araçlara yığınla para ödeneceğine, belediyenin daha doğrusu halkın kendi malı olacak bu araçlar, iki yılda da kendini amorti edebiliyormuş.

Bunlar, kaynakların öncelikli ve doğru yerde kullanılmasına güzel örnekler.

Dilerim bu uygulamalar genelleşir ve milletimize hizmet olarak döner.

……………………….

Çinliler, ABD’ye gitmek için ülkemizden konut alıyormuş

Türkiye İstatistik Kurumu, kısa bir süre önce Aralık 2021 Konut Satış İstatistiklerini açıklamıştı. Açıklanan rakamlar, yabancıların ülkemizde konut alımına ilgisinin alabildiğine devam ettiğini gösteriyor.

Yabancıların ülkemizde başta konut olmak üzere gayrimenkul sahibi olması ilk planda olumlu, sevindirici geliyor.

Ancak bu durum Gayrimenkul Brokeri Songül Özsan’ın yaptığı değerlendirmeyle farklı bir boyut kazanıyor.

TL’deki değer kaybına vurgu yapan Songül Özsan yabancılara konut satışında kısıtlama getirilmesinin altını çizerek, “Türkiye’ye döviz girmesi açısından yabancılara konut satışı çok önemli ancak kendi vatandaşlarımızın kiralık ve satılık ev bulamadığı bir dönemde yabancılara satışlara dikkat etmek gerekiyor. Daha önce konut bedeli, 1 milyon dolardı bu 250 bin dolara düşürülmüştü. Şimdi bir de inşaat stoklarının erimesi nedeniyle önümüzde 3-5 yıl konut ihtiyacı yaşanırken neden yabancılara satış yapılıyor? Bbazı sitelerde tamamen yabancılara yönelik satış yapılıyor. Bunlara izin verilmemeli, yabancıya satışta site toplamına göre yüzde 5-10 oranında kısıtlama getirilmeli” diyor.

Hatta, Çinliler TC pasaportu alıp ABD’ye daha kolay gitmek için ülkemizden konut alıyorlarmış.

Siz ne dersiniz bu işe. Ben, gayrimenkul brokeri Songül Özsan’a hak verdim.

……………….

Üretici de tüketici de rahatsız

Tarım ülkemiz için hayati önemde, olmazsa olmaz sektörlerin en başında gelmektedir. Çok eskilerden, dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olmakla övünürdük.

Ama aradan yıllar geçti, tarım ihmal edildi, girdi maliyetleri arttı, üretici üretimden uzaklaştı. İthalata yöneldik, bizim çiftçilerimizin, üreticilerimizin paraları yabancı ülkelerin çiftçilerine gitti.

Bakın, gıda fiyatlarında korkunç artışlar yaşanıyor.

Daha geçen günlerde Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, feryat figan ederek, dalında 5 kuruş ile 2 lira arasında alıcı bulan turunçgilin market raflarında en az 5.5 liradan satıldığını bu rakamların kimi illerde 10 lirayı bulduğuna dikkat çekerek yüzde 300’leri bulan fiyat farkının kabul edilemeyeceğini söylüyordu.

Gerçekten de öyle, kabul edilebilecek bir durum değil.

Biz bir tarım ülkesiyiz…

Bundan utanmamalıyız.

Tarıma, çiftçiye, üreticiye gereken önemi ve desteği vermeliyiz. Sanayileşmeye karşı değiliz ama tarıma dayalı sanayiyi teşvik etmeliyiz.

İnsanlar artık semt pazarlarından meyveyi sebzeyi kilolarca değil, neredeyse ailede fert başına göre almaya başladı.

Tarım bizim geleceğimiz, güvencemiz ve güvenliğimiz.

Unutmamamız gereken en temel nokta budur.

……………………………..

-        AK Parti Yüreğir İlçe Danışma Meclisi toplantısına, partililerin yanısıra vatandaşların da neden yoğun bir ilgi gösterdiğini biliyor musunuz?

-        Seyhan Belediyesi’nin şu soğuk kış günlerinde evi barkı olmayan vatandaşları çeşitli otellere yerleştirerek, kişisel bakımlarına kadar onlara her türlü desteği vermesinin olumlu karşılandığını biliyor musunuz?

-        Yüreğir Belediyesi’nin gençlere başta KPSS olmak üzere çeşitli alanlarda kurslar düzenleyerek, motive etmesinin en başta aileleri sevindirdiğini biliyor musunuz?

-        Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in, belediyecilik hizmetlerinin dışında, personeliyle de yakından ilgilenmesi sonucu çalışma veriminin daha da artmasına neden olduğunu biliyor musunuz?

-        İYİ Parti Adana teşkilatlarının şimdiden seçim hazırlıklarına başlayarak, teyakkuza geçtiğini biliyor musunuz?

-        MHP Sarıçam İlçe Başkanı Mustafa Kızılelma’nın, ekibiyle birlikte ilçede gezmedik mahalle, köy ve sokak bırakmadığını biliyor musunuz?

-       

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI