Üreten de Tüketen de Mutsuz - ORHAN KAMİL

28.4.2022 03:00:00

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, tarım ürünlerinde yaşanan sıkıntıların üreteni mutlu etmediği gibi tüketeni etmediğini dile getirmiş.

Tarım ürünlerinde üretim için kullanılan girdilerin fiyatlarıyla baş edebilmenin imkansız hale geldiğinden yakınan Bilgiç, Tarım Bakanlığı’nın bu yıl için verdiği 29 milyar liralık tarımsal desteğe teşekkür etmiş.

Ancak, bunun yeterli olmadığını bu desteklerin 3 kat artarak, 80 milyar liranın olmaması gerektiğini de eklemiş.

Bu satırların yazarı, tarımın sadece ülkemiz için dünya için hayati önem taşıyan stratejik bir sektör olduğunu savunur.

Doğru, yaşanan sıkıntılara Rusya’nın Ukrayna işgal girişimi tuz biber ekti.

Bu doğrultuda gıda fiyatları aldı başını gitti.

Fakat, artık öyle bir noktaya geldi ki, bir zamanlar ihraç yaptığımız tarım ürünlerini bile ithal eder olduk.

Üretici, toprakla, üretimle küstü.

Üreticiyi, çiftçiyi toprakla, üretimle barıştırmanın yolu, girdi maliyetlerindeki artışı durdurmak, üreticiye hak ettiği desteği ve değeri vermekten geçiyor.

Bunu geleceğimiz için mutlaka yapmalıyız.

………………………

Su konusunda alarm verildi

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Tarım ve Gıda Etiği Derneği’nin düzenlediği “İklimi Değiştirmeyelim, Kendimizi Değiştirelim-Çevre Sorunları ve İklim Adaletsizliği” seminerinde önemli bir noktaya dikkat çekmiş.

Elban, sırtını Toroslara dayayan Adana’nın ülkede su sorununu en az yaşayan illerden biri olmasına rağmen, bu yıl su konusunda alarm verildiğine dikkat çekmiş, “İklim değişikliği, küresel ısınma ve kuraklık Çukurova’yı bile etkiliyor” demiş.

Demek ki…

Adana’da, Çukurova’da durum bu noktada ise, başka yerleri düşünmek bile istemiyorum.

Ne yazık ki, dünyayı bu hale yine biz insanlar getiriyoruz. Doğayı, suyu, denizleri kirletiyoruz.

Tarım topraklarımızı yok ediyoruz, Dünya’yı hoyratça kullanıyoruz.

22 Nisan “Dünya Günü” idi…

İÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, dünyamızın da geçinme zorluğu yaşadığını, hep beraber harekete geçerek çevremizi, iklimimizi, doğamızı, biyoçeşitliliği, ailelerimizi, geçim kaynaklarımızı, geleceğimizi koruyarak, sağlıklı gezegende sağlıklı yaşayalım çağrısı yapmıştı.

Tehlike kapımızda…

Hiç zaman kaybetmeksizin önlem almalıyız hem de hemen.

………………………

Aman dikkat!..

Daha çok değil, geçen hafta, bu köşede, Adana’da paten yapan çocuklara değinmiş, ailelere uyarılarda bulunmuştum.

Çünkü bu çocuklar ana bulvar, cadde üzerinde gerçekten canlarını tehlikeye atarak, bilinçsizce hareketlerde bulunuyorlar.

Nitekim, yürekleri dağlayan acı haber Antalya’dan geldi.

Gelmez olaydı.

Bu kentimizde hareket halindeki halk otobüsüne tutunmaya çalışan 3 patenli çocuktan biri ölmüş, biri yaralanmış.

Sevgili anneler babalar, ağabeyler, ablalar…

Bunlar daha 9-15 yaş aralığında küçük çocuklar…

Ne yaptıklarını bilmiyorlar, bilseler zaten yapmazlar.

Çocuklarınızı sık sık tembihleyin, hayatlarını tehlikeye atmasınlar, sevdiklerini ömür boyu tarifsiz acılara sevketmesinler.

…………………………

-        Yüreğir Belediyesi’nin açtığı arıcılık kursunu başarıyla bitirenlere, Başkan Kocaispir tarafından hibe arı armağan edilerek, kursiyelere dağıtıldığını biliyor musunuz?

-        AK Parti Seyhan İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programında, AK Parti ve MHP il, ilçe yöneticilerinin birliktelik görüntüsü verdiğini biliyor musunuz?

-        CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan’ın, her an seçim olacakmış gibi sahaları boş bırakmadığını biliyor musunuz?

-        Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 7 Mayıs’ta yapacağı genel kurulun oldukça çekişmeli geçeceğini kimlerin iddia ettiklerini biliyor musunuz?

-        Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç’in, devletin tarımsal desteklemelerinin 80 milyar liradan az olmaması yönündeki çağrısının karşılık bulup bulmayacağının merak edildiğini biliyor musunuz?

-        Adana’da bayram sonrası özel toplu taşıma fiyatlarının 9 lira olacağını biliyor musunuz?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI