Eşitlik için Empati - ÖZGE YILDIZ SARIKAYA

5 Mayıs 2021 Çarşamba 01:51

Adana CHP Gençlik Kolu Bilim Kültür Sanat Komisyonu olarak topluma kazandırdığımız projeyle hep beraber empati kurma zamanı geldiğine inanıyoruz .

Kadın toplumun gelişmişlik düzeyini belirler. Bir toplumda kadın ne kadar ön plandaysa çalışma oranı ne kadar yüksekse o toplumun gelişmişlik derecesi o kadar yüksektir.

Tarihte ülkemizdeki en büyük zorluklar kadınlarımızın da emeğiyle atlatılmıştır .

Türk kadınının Kurtuluş Savaşı'nda verdiği çaba ve azmi buna örnek olarak verebiliriz.

M. Kemal Atatürk  “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir." Sözüyle kadınların daha aydın daha bilgili olarak ön planda kalması gerektiğini savunmuştur ..

Yine bu ülke tarihte İlk kadın savaş pilotu: Sabiha Gökçen (1937) ,İlk kadın tiyatro oyuncusu: Afife Jale (1919) ‘İlk kadın öğretmen Rafet Angın gibi isimler toplumumuzda  yetiştirmiştir. Ülkemiz daha nice Afife Jaleler Sabiha Gökçenlerin yetiştireceğine inancımız tamdır.Umuduz var..

Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde İstanbul sözleşmesi yürürlükten kaldırıldı .Peki İstanbul sözleşmesi neydi?

“Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, 11.05. 2011’de İstanbul’da imzalandı, 14. 03. 2012 yılında onaylandı, 01. 08. 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Uluslararası bu metin İstanbul’da imzalanıp kabul edildiği için “İstanbul Sözleşmesi” adını alan bir sözleşmeydi

Bu sözleşmeyle , kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin  yok edilmesidir. Kol kırılıp yen içinde kalmasın,  kaşı patlamasın, gözü morarmasın, ” kararlılığıdır. Alınacak önlemlerle kadın korkusuz, , güvende huzur içinde, hak ve özgürlüklerini yaşasın.

Cümlelerimin sonuna gelirken yine Ulu Önderimizin sözüne değinmek istiyorum.

 "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

Şimdilerde geldiğimiz tablo üzücü olduğunu görüyoruz .Bu gidişata gönlümüz razı değil ..Bir nebzede olsa elimizi taşın altına koyup’ Eşitlik için adalet için empati kurmaya ‘davet ediyoruz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI