Hayal Kurmanızı Sağlayacak Çatı Katı - PERVİN AKBAŞ

21.6.2021 09:24:00

Merhaba sevgili okurlarım, bu hafta ki konumuz gerek villaların gerek apartmanların en üst katlarında bulunan çatı katı mekanlarını ihtiyaçlarımıza yönelik fonksiyonel ve estetik bir şekilde tasarlayıp kullanabileceğimiz konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizlere her zaman apartmanların en üst katlarındaki daireler veya çatı katı olan binalar ilgi çekici gelmiş olup özellikle de denizi görüyorsa hayallerimizi süslemişlerdir.

Ayrıca sabahları kalkarken ve akşam güneş batışının sıcaklığını en iyi şekilde hissetmek bu tür bir evdeki en büyük avantajdır.

Çatı katları eskiden depolama alanı olarak kullanılırken artık yaşam alanı olarak dekore edilmeye başlamıştır. Çatı katlarınızı hobi odası, sinema odası, çocuk oyun alanı, spor odası, yatak odası, oturma odası veya çalışma odası haline çevirebilir, evinizin içinde yepyeni bir alan yaratabilirsiniz.

Özellikle Avrupa’da ve özellikle de Orta Avrupa’da fiziki şartlardan dolayı binaların çok büyük çoğunluğunun çatı katlarını kullandıklarını biliyor, çatı katlarının, ABD ve Avustralya’daki evlerin de ana bölümlerinden biri olduğu  biliyoruz.

Türkiye‘de ise özellikle yayla ve dağ evlerinde, büyükşehirlerde site ve villa tipi yapıların neredeyse büyük bir oranında çatı katı uygulaması yapılıyor. Fakat bu tarz dairelerin iç mekan tasarım ve  projelerini hazırlamak biraz düşündürücü ve zor olduğu da kesindir.

Ancak bugüne kadar atıl duran, çoğunlukla hiç kullanılmayan ya da depo ve eski eşyaların saklandığı alan olarak kullanılan çatı katlarının yaşam alanlarına çevrilmesine ve pencere düzenlemeleri ile ışık almalarına olanak sağlayan bir düzenleme yapılması gereklidir.

Çatı Katları Nasıl Dekore Edilmelidir.

  

ü  Çatı katının iç alanının düzenlenmesinde, kullanılamayan alanlarda hesap edilmelidir. Çatı katının en görünen yerlerini, orta bölüme göre düzenlemek, insan boyundan yüksek alanlara daha çok yer bırakmanız rahatlığını da beraberinde getirecektir.

ü  Çatı katları genellikle karanlık alanlardır. Bu sebeple çatı katınızı kullanmaya karar verdiyseniz aydınlatmaya dikkat etmeniz gerekir.

ü  Ayrıca odanıza eşya yerleştirmeden önce internet ve telefon bağlantılarını sağlamalı, temiz hava almak için uygun bir havalandırma sistemi kurmalısınız.  

ü  Köşe koltuk takımları çatı katları için idealdir. Koltuğunuzu seçerken arkasının yüksek olmamasına dikkat edin, daha çok minderli koltukları tercih edin.

ü  Televizyonunuzu koyduğunuz duvarın etrafına raflar yerleştirin ve odanızda yer alan kolonların üzerine minik tablolar ve süsler yerleştirin. 
    

ü  Eşya seçiminde ise, küçük eşyalar seçilmeli veya ölçüler alınarak, mekana uygun yaptırılmalı, genelde de açık renkler kullanılmalıdır. Dikkatlice uygulandığında en küçük alan bile işlevselliğini koruyacaktır.

 

Mimari Düzenlemelere Göre Çatı Katı Tasarımı

 

Konutlarda ‘çatı katı’ ya da ‘çatı arası’ olarak adlandırdığımız mekanlar her ne kadar pek çoğumuzda psikolojik açıdan hoş ve içinde yaşama isteği uyandıran mekanlar olsa da, ülkemizde durum oldukça farklıdır.

Ülkemizde mimari düzenlemelere göre; Kırsal alanların dışında, büyük kentlerde çatı katının oturulabilir olması için % 25-30 eğimli bir çatı olması gerekmektedir. Diğer unsurlar da, binanın genel durumu ve oturuma ve gereksinimlere olan uygunluğudur.

Çatı katı yapılması yasaklanmamış yerlerdeki binalarda, bitişik olmayan her cephe çizgisinden başlayarak 2-3 metre geri çekilmek, taban döşemesinden tavan altına kadar olan iç yüksekliği,

 2 metreden az ve 2.30 metreden fazla olmamak koşulu ile çatı katı yapılabilir.

Çatı Arası Mekanın Kullanıma Katılmasının Avantajları

 

• Mekanın psikolojik etkisi açısından kullanıcıyı olumlu etkileyeceği,

 

• Mimari açıdan mekanı zenginleştireceği,

 

• Çatı detayına, malzeme seçimine ve uygulamasına daha fazla önem verilmesi sonucu çatının ve dolayısı ile yapının kalitesini yükselteceği,

 

• Son katları özelleştirerek ekonomik değerlerini arttıracağı ve ekonomik kayıpların önüne geçileceğidir.

 

Ayrıca son dönemde sayısı oldukça az, orta-üst düzey gelir grubuna yönelik bazı yeni konut projelerinde, çatı arasının kullanıma katıldığı görülmektedir.

 

İyi haftalar diliyorum….

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI