İLHAM VERECEK YAZLIK EV DEKORASYONU - PERVİN AKBAŞ

17.5.2021 00:11:00

Merhaba sevgili okurlarım, sizlerden gelen geri dönüşler doğrultusunda bu haftaki makalemin konusunu yazlık evlerde değişim olarak belirledim.

Pandemi döneminde kısıtlamaların ardından yaşamın tüm alanları bildiğiniz gibi evlere taşındı. Özellikle yazlık evi olanlar yazlık evlerinde kalmayı tercih ettiler ve bu tercihi yapanların sayıları her geçen gün artmaya başladı. 

Pandemi sürecinde bırakın yazlık evi yazın kullanmayı, artık bu süreçte kışın bile yazlık evler kullanılmaya başlandı. Salgın nedeni ile uzaktan çalışma modelinin benimsenmesi, eğitimin online devam etmesi gibi etkenler yazlık bölgelere olan ilgiliyi arttırdı.

Pandemi ile birlikte evde geçirilen süreler arttığı için en küçük metrekareden en büyüğüne kadar tüm alanları mutlaka bilinçli tasarlamak gerekir.

Yazlık evin bulunduğu bölgede doğalgaz tesisatının bulunup bulunmadığı, internet altyapısının durumu sorulmalı ve buna göre iş programı yapılmalı. Ayrıca yazlık evde tadilat dışında  yeni ev eşyası ya da bahçe düzenlemesi gibi ekstra masraflar da göz önünde bulundurulmalı.

Yazlık Evlerin Yenilenme Zamanı

Deniz evi sahipleri yaz ayları yaklaştıkça yapacakları tadilatları düşünürler. Uzaktan bu işleri tamamlamak hayli zaman alacaktır. En iyisi bu konuyla ilgili internet ortamında araştırma yapıp tecrübeli iç mimarlık firmalarından yardım istemektir. Profösyonel yardım edecek olan meslektaşlarım marin tarzı renk desen ve objelerle  ile ilgili bilgi vereceklerdir.

Bu konuyla ilgili öncelik aile bireyleri ile toplanıp deniz evindeki ihtiyaçları belirlemektir. Genel olarak yazlık evlerde tercih edilen, baharı çağrıştıran, aydınlık bir temanın hakim olduğu, denizi ve maviliği anımsatan, son derece modern, mavi-beyaz ve açık krem renkleri ön plana çıkmaktadır. Beyaz ve krem döşemeli mobilyalar, deniz etkili objeler, renkli desenler gibi dekorasyonu tamamlayan unsurlar evinize ayrı bir hava katacaktır.

Tadilatla ilgili en önemli konular sırasıyla, pencere ve balkon doğramalarını değiştirmek, duvarların boyasını, mutfak dolaplarını ve banyoyu yenilemek gibi  benzer birçok konu olabilir.

Tadilat başlamadan önce acil ihtiyaçları ve bütçeyi, deniz evini kullanacağınız tarihi ve tadilata başlama tarihinizi de belirlemeniz gerekir. Sezon başlamadan önce sıraladığımız işlere başlarsanız hem ekip bulmakta hem de malzeme siparişlerinde zorlanmaz, yapacağınız işlerde daha verimli sonuçlar elde edersiniz.

Aşağıda sihir etkisi yaratabilecek detayları sizler için paylaştım. Şimdiden sizlere kolay gelsin.


ü  Yazlık Evlerde Genel Kullanım Alanlarımız Salonlar

Deniz evleriniz genelde küçük metrajlı olduğundan dolayı kullanımı ve temizliği açısından özellikle salon zeminleri ne çok açık tonlarda  ne de koyu tonlarda seçilmelidir. Yine duvarlarınızdaki değişikliklerde ise baharın renklerini tercih edip duvar kaplamalarıyla da destekleyebilirsiniz.


ü  Ana Giriş Bölümleri Antreler

Açık depolama yöntemlerini kullanırken dağınık bir görünümü engellemek için her gün kullandığınız eşyaları görünür alanlara yerleştirin. Hasır çekmeceler ve kutulara daha az kullandığınız ayakkabı, terliklerinizi ve şapkalarınızı koyarsanız dağınıklığı da engellemiş olursunuz. Girişte ayna kullanmak ise hem kullanışlı hem de dekoratiftir.


ü  Yazlık Evlerde Yatak Odaları

Yatak odalarında zemin malzemesi olarak Laminant parke kullanmanızı önerebiliriz. Seramik malzeme tercih ederseniz güncel ölçüleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca mekanda hem parke hem de seramik malzemesi kullanacaksanız seçilen malzemelerin uyumlu olması gereklidir. Önemli bir nokta daha eğer yatak odalarınızın bir duvarında aynalar kullanırsanız mekanı daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz.


ü  Yazlık Evlerde Pratik Çözümlü Banyolar

Banyo yenileme işlerinde ise önemli olan eskimiş tesisatların yenilenmesi işleridir. Banyonuza seçeceğiniz vitrifiye malzemelerinde banyonuza uygun ölçülerde olmalı, banyonuzun ölçüsüne göre planlama yapılmalıdır. Çalıştığınız firma bu konuda hizmet veriyorsa tercih sebebiniz olmalıdır. Duş teknelerinden veya küvetlerden  kurtulup sadece duşa kabin tercih edebilirsiniz. Banyonuzu renklendirmek için marin tarzı beyaz ve mavi renklerden oluşan küçük tablolar ve banyo setleri tercih edilebilirsiniz.

Banyonuzun çözümlerinde ise belli bir ölçüye kadar dikdörtgen ve büyük ebatları seramik döşeyip, tavana kadar ise farklı boya ya da duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Böylece banyonuzu kullanmak daha eğlenceli hale gelebilir.


ü  Yazlık Evlerde Akdeniz Esintisi Mutfaklar

Mutfağınızda ise yine doğru bir planlama gerekir. Mutfak dolabınızın gövdesi kullanılabilir durumdaysa sadece kapaklarını değiştirebilirsiniz. Renk tercih ederken hâli hazırdaki rengin dışında fark yaratmak açısından değişik renkleri seçebilirsiniz. Ayrıca solo ocak veya fırınlarınızı değiştirmeniz gerekiyorsa yeni alacağınız ürünleri ankastre olarak alabilirsiniz. Daha modern bir mutfağınız olmasını isterseniz, modülleri büyük ebat seçip, üst dolaplarda ise alüminyum çerçeveli buzlu cam kullanabilirsiniz.

ü  Pencerelerimiz

Pencere doğramalarınızı değiştirirken PVC malzeme ve sürme sistem kullanmanızı tavsiye ederiz. PVC malzemenin temizliği daha kolay olacaktır, sürme sistemi de perdelerinizi kullanırken daha az yıpranmasını sağlayacaktır.

ü  Yazlık Evlerde Perde Seçimleri

Perdelerdeki değişimlerdeyse kumaş seçerken kir tutmayan ve ütü ihtiyacı olmayan dokuları tercih edebilirsiniz. Yazlık evlerde seçilen perdeler  mümkün olduğu kadar hafif, minimal ölçülerde ve ışığı geçirgen özelliklerde, açık tonlarda ve evleri ferahlatıcı renklerde olmalıdır. Perde için seçilen kumaş kaliteli ve güneşin güçlü UV ışınları karşısında dayanıklı olabilmesi önemlidir.

Perde seçerken renk konusunda beyaz, krem, bej, kum beji çok çok sarı, mavi, turuncu renkleri yaz mevsiminde evlerin içinde ahenkle dans etmektedir. Ayrıca keten perde türevleri gri ve beyaz tonları evinizi ferah gösterdiği gibi çizgileri sayesinde daha dikey ve geniş algısı da gösterecektir.


ü  Yazlık Evlerde Kitaplık ve Kitap Okuma Köşesi

Yazlık evlerde televizyonun bulunduğu duvar kısmına koltuk yerleştirip pencere önüne de kendiniz için güzel ve kullanışlı bir okuma alanı oluşturabilirsiniz. Pencerenin dışında kalan alanları da kitaplarınızı yerleştirmeniz için kullanabileceğiniz okuma köşesi kitaplığı olarak değerlendirebilirsiniz.

Bu alanda duvara boydan boya kitaplık veya raf sistemi yapabilir ya da yerden tavana uzanan kitaplık modellerini kendi estetik kaygılarınıza göre dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz.


ü  Yazlık Evlerde Balkon Tasarımları

Yazlık evlerimizin en önemli alanı olan balkonlarımız bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez mekanlarıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu tüm ülke ve şehirlerde balkon kültürü inanılmaz gelişmiştir. Balkonunuzu tasarlamadan önce mekanı ne amaçla ve nasıl kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Ortak yaşam alanı olarak düşünüldüğünde büyük bir balkonu ailece yemek yiyebileceğiniz, misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz, deniz dönüşü kahvenizi yudumlayabileceğiniz şekilde rahat ve kullanışlı bir tasarımla çok fonksiyonlu hale getirebilirsiniz.

Balkonları güzelleştiren en önemli detaylar ise çiçek ve bitkiler olup büyük vazolar ve yeşil bitkilerle ortama huzur katabilirsiniz.


ü  Yazlık Evlerde Kullanılacak Objeler

Yazlık evlerinizde Akdeniz esintisini hissetmek için mavinin tonları, deniz objeleri, midye kabukları, halat ipten Rustik tarzı objeler kullanabilirsiniz. Vazolarınızı halatlarla süsleyebilir veya sarkaçlar yaparak, bitkilerinizi buraya yerleştirebilirsiniz. Renkli cam vazolar içinde bulunan çakıl taşları veya çeşitli objeler şık dekoratif eşyalar olarak da tercih edilebilir.

Haftaya bir başka konu ve makalede görüşmek üzere.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI