KAPANMIYORUZ TAŞINIYORUZ - PERVİN AKBAŞ

10.5.2021 13:59:00

Evettt.. Değerli okurlarım zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor, umarım bu kapanma döneminde evde zamanımızı verimli şekilde geçiriyoruzdur.

Pandemi sürecinde ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkmayan, sosyal hayattan mahrum kalan kişiler olarak evlerde zaman geçirilmesiyle birlikte yeni düzen ve iç mekan çözümlemelerine yönelip, gerekli iç mekan düzenlemelerini kendimiz uygulamaya başladık.

Öncelikle evlerimizin düzeninde çok büyük değişiklikler yaptık. Üretim sektörü, fiziki güç veya insanlarla etkileşim gerektiren meslekler hariç, çoğumuz ofisimizi eve taşıyıp evlerimizde ofis düzeni kurmaya çalıştık.

Bildiğimiz gibi ev ortamı çalışmaya uygun olmadığından dolayı evdeki çalışma ortamının daha verimli hale getirilmesi gereklidir. Dilerseniz evinizin her hangi bir köşesinde küçük bir alanı ofisiniz haline getirebilir, dilerseniz bir odayı tamamen çalışma odası olarak kullanabilirsiniz. Bu konuya tamamen sizin ihtiyacınıza göre karar vermelisiniz. Ofis düzeni ev ortamında çözülmeye çalışıldığında iş ve iş dışı unsurlar arasındaki sınırlar kaybolmuştur. Bu sınırları çalışma ve oturma mekânları olarak birbirinden ayırmak ve tasarlamak başlangıç için iyi bir adım olabilir.

Buna ek olarak insanın uzun süre aynı mekânda hem yaşaması hem çalışması psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Çalışırken ihtiyaç duyulacak materyallerin bulunacağı ünitelerin ve depolama alanlarının akıllıca konumlandırıldığı Home office ürünlerinin evinizin tarzından kopmadan, çalışma motivasyonunuzu artıracak şekilde tasarlanması ve çözümlenmesi önemlidir.

Bu arada salgın sonrası şirketler çalışma mekânlarını, evden çalışma uygulamasını kalıcı olarak sürdürmeyi planlıyor. Bunun için dekorasyona başlarken ilk olarak ofis ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve kullanacağınız alanı seçmeniz gereklidir. Öncelikle nasıl bir çalışma ortamına ihtiyacınız olduğunu ve hangi ofis ekipmanlarını kullanmak zorunda olduğunuzu belirlemeniz gerekir. İç mekândaki tarzınızı, ofis çalışma koltuğunuzu, çalışma için masanızın ebatları gibi konu başlıklarını belirledikten sonra kullanacağınız alanı da belirleyerek düzenlemeye başlayabilirsiniz. Çalışma alanınızı belirlerken kullanmayı sevdiğiniz bir alanı seçmeniz gereklidir. Bu hem konsantrasyonunuzu, hem de masa başında geçireceğiniz saatleri daha keyifli hale getirecektir.

 

Gün ışığından maksimum düzeyde faydalanabilmek adına, çalışma masalarımızı odanın en fazla ışık alan bölümüne yerleştirmeliyiz. Bulunduğumuz mekânlarda, sıcak ve soğuk renklerin kullanımına mutlaka dikkat etmeliyiz. Duvarda kullandığımız renkler, mekânı daha geniş ya da dar, aydınlık veya karanlık hale getirebilir. Açık tonlarda seçtiğimiz duvar boyası ile daha aydınlık, geniş ve ferah hissettiren bir çalışma alanı yaratabiliriz. Günlük işlerimizi takip edeceğimiz duvar panoları, ilham veren görseller ve iç mekân bitkileri kullanarak, çalışma alanımızı kendi zevkimize göre kişiselleştirebiliriz.

İşte size çözüm önerileri;

Makale Notlar halinde ilerleyebilir ve aralarına görseller ekleyebiliriz.

  • Eğer işinizi yapmanız için sadece bilgisayara ihtiyacınız varsa bilgisayarın sığacağı bir masa ve bir sandalye ya da koltuk size yeterlidir. Eğer daha geniş bir alana ihtiyacınız var ise o oranda büyük bir alanı ofise dönüştürebilirsiniz.
  • Evinizin herhangi bir köşesinde kendiniz için bilgisayarınızı, telefonunuzu ve ihtiyaç duyacağınız kitap, not defteri, hesap makinesi, kalemlik gibi sürekli olarak üzerinde durabileceği yüzey veya raf sistemi ve dolaplardan faydalanabilirsiniz.
  • Satın alacağınız açılır-kapanır modüler masayı, dışarıyı gören bir pencerenin kenarına yerleştirerek ferah bir çalışma alanı elde edebilirsiniz.
  • Kendinize ergonomik bir iş ortamını, ev içerisinde yaratmak, dijital alışveriş ortamını sağlamak iş performansını arttırıcı bir alt yapıyı da unutmamak gerekir.
  • Ofisi eve taşıdığımızda evdeki enerji tasarrufu konusunu dikkate almak gereklidir. Kullanılmayan bilgisayarlar stand-by konumunda bırakılıp, fişten çekilmediğinde yüzde 10 oranında elektrik tüketmeye devam eder. Fişin çekilmesi gereklidir. Unutmayalım
  • Natürel detayları unutmamak gerekir. Çalışma alanınızı doğadan ve doğanın renklerinden çok uzak kalmamak adına, iç mekân bitkileriyle destekleyebilirsiniz.
  • İç mekân hava kalitesi, ısıtma soğutma,  gürültü kirliliğinden dolayı ses yalıtımı ve görsel konfor gibi iş yeri verimliliğiyle ilgili çevresel faktörlerin birçoğunu ev ortamına adapte etmemiz gerekecektir. Bu da konsantrasyonumuzu ve motivasyonumuzu olumlu şekilde etkileyecektir.

 

Unutmamak gerekir ki kriz dönemlerinin en önemli kazanımı, gelecekteki çalışma ve yaşam koşullarını şekillendirmesidir. Bu sürecin kabul gören kavramı ise sürdürülebilirlik konusudur.

Gerek evlerimiz gerek ofis mekânlarımız için tasarımcıların, mimarların, üreticilerin; bilim insanları ve mühendislerle beraber teknolojiyle birlikte doğayı bozmayacak şekilde iç mekânlar tasarlamayı ön plana almaları gerekmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI