Merhabalar - PERVİN AKBAŞ

3.5.2021 00:52:00

Bu kadar dinamik, genç bir portalın içerisinde bulunmak, ayrıca bölgede yüksek trajlı "Gazette" gazetesinde köşe yazarı olmak doğrusu beni heyecanlandırdı ve çok mutlu etti. Teşekkür ederim..

Paylaşmayı düşündüğüm makalelerimle beraber, sizlerinde  katılımıyla interaktif bir şekilde köşe yazılarımı oluşturmayı düşünüyorum.

Genelde tüm dergi ve gazetelerde yazar belirli bir konuda düşüncelerini aktarırken, benim köşemde ise siz okurlarımla beraber, interaktif şekilde yazılarımı devam ettirmek istiyorum. Böylece okurlarımın katılımıyla daha güncel konulara ulaşmayı hedefliyorum.

Haftalık makalelerim de; okurlarımdan gelen hayatın her alanında, gerek ofislerimiz, idari binalarımız gerek evlerimiz, villalarımız, yayla veya deniz evlerimizin tasarım konusuyla  ilgili çözümlenmesi gereken problemleri benimle paylaşmanızı bekliyorum. Her hafta makalemin konusunu sizin geri dönüşlerinize göre belirleyip sorularınızın çözüme dayalı fonksiyonel ve estetik yaklaşımlarla cevaplar yazmak istiyorum.

Konu başlıklarımız ise; dekorasyon fikirleri, dekorasyon trendleri, günümüzün tarz, doku ve renk önerileri gibi veya çözümleyemediğiniz salonunuzun veya ofisinizin bir köşesiyle ilgili problemlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu hafta sizinle Pandemi konusunun iç mekanda günlük yaşam şeklimizi nasıl etkilediğini farklı yönleriyle irdeleyeceğiz.

Pandemi süresi boyunca artık ailece evde daha çok zaman geçirdiğimiz için ortak alanları yeniden gözden geçirmek gerekliliğini farkına varma zamanı gelmiştir.

Koronavirüs salgını sonrasında daha önce deneyimlediğimiz hayatımızın, önceki gibi olmayacağını, ‘’Hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak’’ söylemini kavramamız gerektiğini, gerek evimizde gerekse ofis düzenimizde değişimin farkına varıp, ona göre iç mekanlarımızı yeniden revize etmemiz gerektiğini;

Bu yaklaşımla aynı zamanda hayatımızda yeni bir sayfa açmak, kişisel değerlerimizi yeniden sorgulamak, doğanın yaşamlarımızdaki önemini gözlemleyerek farkındalık oluşturmak için bir fırsat olduğunun altını çiziyorum.

Pandemi; artık insanların belirli davranış şekillerini değiştirmesi gerektiğini, daha az seyahat ederek, ihtiyacı olduğu kadar tüketmesinin önemini anlatmıştır.

Evde olmanın ve evde çalışma rahatlığı, insanları para yerine zaman harcamaya yönlendirdi, maddi şeylere bağımlılıktan uzaklaştırarak paylaşmanın önemini herkese yeniden hatırlatmış oldu.

Artık evlerde sosyalleşmeye başladığımız yeni bir döneme giriyoruz. Yakın arkadaşlarımızla dışarıda bir kafede buluşmak yerine onları evlerimizde ağırlamayı tercih edeceğiz.

Bu da dolaylı olarak artık evlerimize verdiğimiz önemi artıracak, konforlu oturma köşeleri, yeni yemek masası ve sandalyeleri, villalarda veya bahçe katlı dairelerde bahçede açık mutfak ve barbekü, üstü kapalı rahat oturma alanları gibi sosyalleşmeye zemin hazırlayan bir düzeni beraberinde getirecektir.

Evlerimiz ofis, spor merkezi, restorant gibi her şeyimiz olacağı için daha fonksiyonel ve estetik kurguların peşine düşüp çok işlevli mobilyalarla konforlu bir mekan arayışına gireceğiz.

Bu bağlamda; İç mimarlık mesleğinin salgın sonrasındaki durumu konusunda ise şunları ekleyebiliriz.

Covid-19 pandemisine bağlı olarak yaşanan süreçte yaşamımızı sürdürdüğümüz iç mekânların, bizlerin fiziksel, görsel ve sosyal ihtiyaçlarımızı karşılaması ve bu mekânların tasarlanması ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz.

Bu güne kadar belki de hiç önemsemediğimiz, birçok kez "ben kendim yaparım ne gerek var" diye düşündüğümüz, iç tasarımların ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha farkına varıyoruz.

Gerek ev gerekse ofis iç mekânlarının, tasarımında kullanıcılara yaşam alanlarını en iyi kullanılabilecekleri, kişisel tercihlerini göz önünde bulundurarak onların huzurunu, rahatlığını düşünerek tasarlayan, estetik görünümüne göre en uygun tasarımlar yapmak için çözümler bulan bir meslek grubu olduğunu ve aslında ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Haftaya bir başka makalemde görüşmek dileğiyle,

Sevgiler.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI