Yaz Döneminde Barbekü Buluşmaları - PERVİN AKBAŞ

5.7.2021 00:09:00

Merhaba sevgili okurlarım,

Yaz sıcaklarını yaşadığımız bu günlerde bölgemizde özel bir konu olan mangal keyfini yani Barbeküler konusunu sizinle paylaşmak istedim.

Ülkemizde yaygın kültür olarak mangal başında yapılan ızgara buluşmaları pandemi sonrası açılmalarla beraber daha fazla görünecektir. Villa, balkon terasları ya da yaşadığımız sitelerin bahçesinde ayrılan ortak kullanımlı barbekü köşeleri hem fonksiyonel hem de estetik özelliklere  sahip olmalıdır. Barbeküler mangallara oranla sabit olan yapılardır ve yapımı konusunda yer ve malzeme seçeneklerinin sağlıklı şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bahçenizde temiz ve sabit şekilde bulunacak bu yapılar portatif bir mangal yakımına göre daha kolay ve zahmetsiz ızgara keyfini yaşamanızı sağlar.

Özellikle bahçeli evlerde ve ya teraslarda kişilerin istediği zaman kolayca ızgara keyfini yaşayabilmelerini sağlayan veya ortak park, bahçe gibi alanlarda kolay şekilde ekstra bir yapı gerektirmeden ızgara yapabilmenizi, sevdiklerinizle kendi pişirdiğiniz yiyecekleri yemenizi sağlayan yapılar olan barbeküler, insanların bir araya gelmelerini sağlayan ve mutlu anların yaşandığı organizasyonlara da aracı olabilir.

Yaşadığımız coğrafyanın vazgeçilmez unsurlarından biri olan barbeküler başlı başına kültürümüzü oluşturmaktadır. Filmlerde izlediğiniz ihtişamlı barbekü partilerine katılmak istediğiniz zamanlar oldu mu? ‘Biz de bir gün böyle partiler vereceğiz’ deyip kendimizi teselli ettiğimiz günleri geride bırakma vakti geldi.

Güzel havaların vazgeçilmez eğlencesi olan barbekü aktiviteleri her alanda, farklı barbekü modelleri ile rahatça yapılabilmektedir. Pratik barbekü modelleri sayesinde evin içinde bile duman sıkıntısı çekmeden barbekü keyfi yaşanabilmektedir. Barbekü modelleri tüplü barbekü, elektrikli barbekü ve kömürlü barbekü olmak üzere üçe ayrılır. Bu haftaki makalemizde  saydığımız barbekü modelleri hakkında kısa bilgiler sunacağız.

Tüplü Barbekü: Son derece pratik yapıya sahip bir barbekü çeşididir. Özellikle ateş yakılmasının sıkıntı çıkarabileceği yerler için en uygun barbeküdür. Her ne kadar bazı kullanıcılar kömürlü barbeküdeki lezzete ulaşılamadığını söylese de, tüplü barbeküde istenilen lezzete ulaşmak son derece kolaydır.

Tüplü barbeküler lav taşları ile kullanılmaktadır. Bu lav taşlarının kalitesi oldukça önemlidir. Doğru lav taşları seçimi sayesinde tüplü barbekülerde istenilen lezzete ulaşılabilir. Tüplü barbeküler için uygun lav taşları hafif ve bol gözenekli olmalıdır.

Elektrikli Barbekü: Barbekü modellerinden elektrikli barbeküler, gaz veya kömüre ihtiyaç duymadıkları için son derece pratik ve kullanışlıdır. Elektrikli barbekü tercihi yaparken ; ızgarasının paslanmaz malzemeden yapılıp yapılmadığına, markasına, garanti süresine, su haznesinin olup olmadığına çok dikkat edilmelidir. Bu özelliklere dikkat edilirse oldukça lezzetli yiyecekler elde etmek mümkündür.

Elektrikli barbeküler koku ve duman çıkarmayarak kapalı alanlarda da kullanıma elverişlidir. Aynı zamanda sıcaklık derecesinin istenildiği gibi ayarlanabilmesi, su ile pişirme özelliği, kolay taşınabilme, ızgara seviyesinin farklı boylarda ayarlanabilmesi gibi özellikleri ile birçok yerde tercih edilmektedir.

Kömürlü Barbekü : En eski barbekü modellerinden olan kömürlü barbeküler hala popülerliğini korumaktadır. Kömür ateşi ile yiyeceklerin pişirildiği ve son derece lezzetli sonuçların çıktığı bir barbekü çeşididir. Yiyeceklere vermiş olduğu şahane tattan dolayı pek çok kişi kömürlü barbekülerden kopamamaktadır. Ancak kapalı alanlarda kullanılamaması, teras, bahçe gibi açık alanları olmayan kişilere diğer barbekü modellerini tercih ettirmektedir. Aynı zamanda hazırlanması diğer barbekülere göre oldukça meşakkatli olması ve uzun sürmesi de diğer barbekü modellerini tercih ettirmektedir.

Açık, kapalı her alanda kullanıma imkan sunan barbekü modelleri insanların sıcak, keyifli bir ortamda güzel vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Tercih edilecek barbekülerin kaliteli olması da, güzel vakitlere eşsiz lezzetler katacaktır. Bu yüzden hangi barbekü çeşidi tercih edilecekse edilsin, mutlaka kaliteli ve işinde ehil firmalardan tercih edilmelidir.

BARBEKÜ SEÇİMİNDE BİLMENİZ GEREKENLER

Özellikle sevdiklerinizle açık havada vakit geçirmeyi seven biriyseniz barbeküler sizin için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Buna göre eğer bu tarz bir yapıyı kendi bahçeniz için edinecekseniz farklı model ve yapı seçeneklerinden birisini tercih etmelisiniz. Buna göre sabit ve estetik görünüme sahip yapılar olan barbekülerin kurulumu da önemli bir işlem gerektirir ve bahçeniz üzerindeki peyzaj çalışmaları ile aynı doğrultuda özellikler gösterebilir.

Barbekülerden edinmek istediğimizde göz önüne almamız gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Barbekü seçiminde bilmeniz gerekenler şunlardır;

ü  Barbekünün seçimi kişinin tercihine ve kullanılacağı alana göre değişir. Kullanacağımız alanı iyi hesap etmemiz, onun doğru büyüklükte seçilmesini kolaylaştıracaktır.

ü  Pişirme yüzeyinin genişliği bir diğer önemli noktadır. Misafirlerinizin sayısının çok fazla olacağını düşünüyorsanız, geniş pişirme yüzeyine sahip bir ürün seçmek sizin için faydalı olacaktır.

ü  Orta büyüklükte bir aileye sahipseniz ve ziyafetleriniz genellikle aileniz için olacaksa ekstra maliyet yüklenip geniş kızartma yüzeyli almanıza gerek olmaz.

ü   Barbekünüzün sahip olması gerektiğini düşündüğünüz özelliklerine Infrared kızartma bölümü, yan kızartma paneli gibi parçaların işinize yarayıp-yaramayacağına karar vermelisiniz ve seçiminizde buna dikkat etmelisiniz.

ü  Ayrıca  damlama tepsisi, ısı göstergeleri, çift davlumbaz gibi özelliklerin bulunması barbekünüzün kullanımını daha keyifli ve pratik bir hale getirecektir. Barbekülerin, peyzaj uygulamalarının önemli bir unsuru olduğunu düşünürsek görüntüsü de önemlidir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI