YENİ TREND; ALÜMİNYUM ASMA TAVANLAR - PERVİN AKBAŞ

24.5.2021 00:14:00

Merhabalar sevgili okurlarım,

Bu haftaki konumuzda günümüz trendlerinden olan Alüminyum Asma Tavan tasarımlarına göz atalım istiyorum. İlk etapta Tavanın tanımı ile başlayabiliriz. Tavan bir mekana girildiğinde etkili yüzeylerden biri olup doğrudan estetik olarak mekana katkıda bulunmaktadır. Özellikle, tesisatların gizlenmesini sağladığı için de mekan algısını direkt değiştirebilir. Bu sebeplerden dolayı asma tavanlar için  malzeme seçilirken fiziksel özelliklerine bakıldığı kadar, görsel  estetik olarak da  bakılmalıdır. 


Alüminyum Asma Tavanlarda Günümüz Tasarım Yaklaşımları

Alüminyum asma tavanların kullanım alanlarıyla ilgili örnek vermek gerekir ise,  konut ve ofis tavanlarında, kapalı sosyal alanların tavanlarında, Avm tavanları ve kapalı yüzme havuzu tavanlarında yaygın şekilde kullanılabilir.

Yeni trend, tavan çeşitlerinden olan alüminyum tavanları incelemek istiyorum.  Alüminyum malzeme, esnek, çok yönlü ve yeniden değerlendirilebilme yeteneğinden ötürü enerji tüketen değil, enerji depolayan bir metaldir. Bu özellikleri ile işlevselliği, hafifliği,ekonomikliği ve kolay işlenebilirliği kombine ederek günümüz ve gelecekteki mimari, iç mimari tasarım ve projelerde, gerek dış cephe gerek iç mekan tasarımlarında alüminyum malzeme kullanabiliriz.

Alüminyumun sağladığı üstün özellikler sebebiyle tüketimleri büyük bir hızla artmakta ve her geçen gün yeni kullanım alanlarından olan iç mimari projelerde tavan malzemesi olarak kullanılmaktadır.


BAFFLE ASMA TAVAN SİSTEMLERİ

Yeni dönem asma tavan projelerinde özellikle alüminyum asma tavan çeşitlerinden olan aliminyum Baffle Tavan Sistemleri tercih edilmektedir. Diğer bir adıyla lineer asma tavan olarak da anılmaktadır.

Düşey tavan kaplama malzemelerinin, birbirlerine belirli mesafede monte edilmesi suretiyle yapılan asma tavanlardır. Lineer yani Baffle asma tavan uygulamaları uygulanan mekana fonksiyonellik ve estetik katmakla birlikte tasarımcılara ve kullanıcılara yeni bakış açısı kazandırmaktadır.

Baffle tavan alüminyum levhanın bükülmesiyle meydana gelen ve ölçüleri esnek olarak değişkenlik gösterebilen bir sistemdir. Renk olarak ahşap görünümlü veya RAL kodlarındaki renklerle üretim yapmak mümkündür. Frieling’e göre (1978);mekanı meydana getiren mimari öğelerde (döşeme, duvar, tavan) kullanılan renge göre mekanın insan üzerinde bıraktığı psikolojik etkileri de bu anlamda değişim göstermektedir.


Sökülebilirlik 

Tavan malzemesinin sökülebilir olmasının ilk ve en önemli avantajı, asma tavan içinden geçen tesisata istenildiği takdirde kolayca ulaşılabilir olmasıdır. Bu tesisatlara bakım ve onarım gerektiğinde ise tavanın içerisine müdahale edilebilir ve sorun çözülebilir. Bu sökülebilirliğin sağladığı esneklik sayesinde, tavan kaplama malzemesi zarar gördüğünde ya da kırıldığında veya mekanda yeni bir tasarım düşünüldüğünde kolayca demonte edilebilmektedir.       

       

Baffle AsmaTavan Panel Özellikleri;

       Ahşap desenli veya faklı renk seçenekleri olması,

       Kolay montajı ve sökülebilir özellikte olması

       Alüminyum malzeme olduğu için uzun ömürlü olması

       İç mimari tavan projelerine göre farklı ebat seçenekleri

       Alüminyum malzemenin neme karşı dayanıklı olması

       Darbeye ve aşınmaya dayanıklı olması

       Kolay temizlenebilir olması gibi.

Alm. tavan projelerinizde  profesyonel destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Gsm: 05325517790

Web:www.3dicmimarlik.com

Mail Adresi;info@3dicmimarlik.com

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI