Daha Temiz Bir Çevre Hepimizin Hakkı - SEHER EREK

12 Ağustos 2021 Perşembe 09:51

Çevre hakkı en temel insan haklarından biridir. Bu nedenle çevrenin korunmasına yönelik yapılacak her faaliyet, atılacak her adım insanlık için yapılmış olacaktır. Çevremiz bize geçmişten kalan bir miras değil; korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere en güzel şekilde devretmemiz gereken bir emanettir. İşte tam da bu yüzden sağlıklı bir toplum oluşturulması ancak çevre sorunlarının çözülmesiyle mümkün olacaktır. Çevre kirlilikleri doğaya zarar vererek doğrudan veya dolaylı olarak doğada yaşamını sürdüren tüm canlıların zarar görmesine neden olur. Bütün canlıların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi ekosistemin dengelerini bozarak iklimsel değişikliklerede sebep olur.

Tüm canlıların hayatının devamı için temel unsur olan hava, solunum yoluyla organizmaya girerek canlılık verir. Bir insan birkaç gün aç susuz yaşayabileceği halde birkaç dakika hava almadan duramaz. Ama maalesef bu son günlerde yaşadığımız yangınlar, yakılan anızlar, fabrikalardan çıkan dumanlar, sızan gazlar temiz hava almamıza müsaade etmiyor. Herkes kendine düşen görevleri yapsa ne güzel olur. Elimizden geldiği kadar çabalasak emin olun çok faydası olur. Mesela; Pis suları sokağa dökmesek, piknikten sonra ateşimizi söndürsek ve etrafta çöp bırakmasak, kağıt, teneke, cam, pil gibi geri dönüşümü olan maddeleri geri dönüşüm kutularına atsak. Deniz, ırmak gibi doğal su kaynaklarına atık atmamalıyız. Benim aklıma gelen bunlar lütfen çevreye karşı duyarlı olalım yaşadığımız bu hayatı daha fazla kirletmeyelim.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI