Dünya Gıda Günü ve Karşımızdaki Tablo - SEHER EREK

16 Ekim 2021 Cumartesi 14:58

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, kuruluş tarihi olan 16 Ekim’i her yıl “Dünya Gıda Günü” olarak kutluyor. Her 16 Ekim’lerde dünyadaki açlık sorunlarına, adaletsiz gıda paylaşımına dikkat çekiliyor, yeterli ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapılıyor. 2021’in 16 Ekim’de ise Dünya Gıda Günü’nün teması “Attığımız adımlar, geleceğimizdir-Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi yaşam” olarak belirlendi.

İşte bu ana tema çerçevesinde bugün tüm dünyaya, kimseyi geride bırakmadan, daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine dönüşümün desteklenmesi gerektiği konularında farkındalığın artırılması yönünde mesajlar verilecek.

Peki, ama bu güzel mesajlar paylaşılırken, gerçeklik böyle mi?

Şu mavi gökyüzü altında insanlar, bırakın yeterli ve dengeli beslenmeyi, karnını doyurabiliyor mu, dersiniz…

İstatistikler, gerçekleri sert bir tokat gibi yüzümüze çarpmakta. Bugün dünya üzerinde 800 milyonun üzerinde insanın yani her 9 kişiden birinin yatağa aç girdiği, yapılan araştırmalarla karşımızda durmaktadır.

Tablo dünyada böyle de, ülkemizde çok mu farklı?!

Elbette değil…

Bir tarım ülkesi konumundaki ülkemizde de insanlarımızın yüzde 22’sinin dengeli ve yeterli beslenemediğini, yüzde 8’inden fazlasının ise açlık sınırında yaşadığı bilinmektedir.

Ülkemiz çeşitli nedenlerden dolayı tarımsal üretimden gittikçe uzaklaşırken, bugün tarımda ithalatçı olmuştur. Bir zamanlar ülke olarak Kanada’ya mercimek ihraç ederken, bugün o ülke, bizden aldığı tohumla ürettiği mercimek ve kırmızı mercimeği Türkiye’ye satarken, dünyanın da en büyük mercimek üreticisi haline gelmiştir.

Ne garip değil mi?

Böyle bir tablo da, güvenli ve sağlıklı gıdaya erişim mümkün müdür?

Ya israf konusuna ne denmeli!..

Bir taraftan insanlar çöp kutularından pazar atıklarından meyve sebze toplarken, yüzbinlerce ton ekmek, gıda çöpe gitmektedir.

Dünyada yaşanan gıda eşitsizliğinin en ağır yükünü de diğer alanlarda olduğu gibi çocuklar ve kadınlar çekmektedir.

Dileğim o ki…

Hiçbir insan sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimde güçlük çekmesin, yatağa aç girmesin…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI