Geleceğimiz Yandı - SEHER EREK

31 Temmuz 2021 Cumartesi 14:56

Güzel ülkemiz, dört gündür yurdun birçok yöresinde çıkan orman yangınlarıyla baş etmeye çalışıyor. Yeşil bitki örtülerimiz gözümüzün önünde cayır cayır yanarken, doğaya can veren onlarca canlı da yanarak kül oldu.

İnsanlarımızın her yaz mevsimi korkulu rüyası, kabusu olan orman yangınları, bu Temmuz sıcağında, Antalya’da, Adana’da, Mersin’de, Muğla’da, Osmaniye’de vb. günlerdir devam etti. Yerleşim yerlerine de sıçrayan orman yangınları, Manavgat’ta bir çiftin canına mal oldu. Kozan’da, birçok insanımızın evi kül oldu, Kozanlı Cumali Yücel, 3 yıl önce kaybettiği eşinin hatıralarıyla dolu evi, orman yangınında kül olurken, şimdi onun anılarının da yangınla yok olmasına ağlıyor.

Ya, yine Kozanlı Fatma Okutan teyzeye ne demeli. 10 yıl önce bir yangında bakkal dükkanı yanan Fatma Okutan teyze, şimdi de çıkan orman yangınında, çocuklarını büyüttüğü 47 yıllık evini kaybetti…

Geriye ne kaldı!..

Hüzün ve acı…

Gazetelerden, ajanslardan, TV ekranlarından izlediğimiz orman yangınlarına yürek dayanmıyor. Her bir ağaç gibi bizler de yanıyoruz, yok oluyoruz.

Elbette, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yanan ormanlık alanlara yeniden fidan dikecek, bizler de dikeceğiz. Ancak buraların yeniden bizlere oksijen vermesi, bulutlardan yağmur olarak toprağı ve yeşili canlandırması çok uzun yıllar alacak.

Ormanla birlikte geleceğimiz de yanıyor. Çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakacağımız ülkemiz yanıyor.

Sabotaj mı, hain terör örgütlerinin provokatif eylemleri mi, ya da rant uğruna mı bu yangınlar çıkarılıyor!

Elbette, tüm bunlar yapılan soruşturmalar sonucu ortaya çıkarılacak. Bu ihtimaller doğru çıkarsa sorumluları da gereken cezaya çarptırılacaklar.

Öyle de olmalı, hem de yasal düzenlemeler yapılarak, ormanı bilerek yakanlara en ağır cezalar verilmelidir.

Zira, ormanla birlikte yaşamın da yakıldığını, yok edildiğini unutmayalım…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI