Hayat Değişti… - SEHER EREK

6 Temmuz 2021 Salı 01:07

Hatırlıyorum da biz küçükken annem pazara alışverişe gider pazar arabasını doldurur gelirdi. Ne kadar da mutlu olurduk. Biz kalabalık bir ailede büyüdük. Tabii o zamanlar her şey bu kadar pahalı değildi! Belki çok çeşitli şeyler yiyip, çok değişik kıyafetler giymez, çok alışveriş yapmazdık ama çokça kıymet bilirdik. Şimdi çocuk sayısı daha az ama aileler onların ihtiyaçlarına bile yetişemiyor. Hiçbir şeye güç yetmiyor. Eksik kaldığım oluyor tabii çocuklarıma. Ama onlar bizim gibi mutlu olmuyorlar, zamane çocukları diyip hep kendimizle kıyaslıyoruz.

Bayramlık bile alamadığı çok olmuştur belki babamın ama bu kadar mutsuz yetişmedik biz, psikolojik sorunlar yaşamadık şimdikiler gibi, pedagoglara psikiyatırlara götürülmedik fakat her zaman sevgi doluyduk.

Zaman değişti, insanlar değişti, yaşadığımız şehirler değişti hatta çocuk oluşumuz bile değişti. Eskiden daha mülayim olan çocuklar artık her şeyin farkındalar. İstedikleri farklı, beklentileri farklı. Eskiden sokaktan içeri girmezdik, şimdikiler içeriden dışarı çıkmıyor! Bizim çocukluğumuzda sokakta oyunlar oynanırdı, boş arsalar vardı, oralarda top oynar, saklambaç oynar, misket oynar, yakar top oynardık. Şimdi her yer bina oldu, çocuklarımıza oynayacak yer kalmadı, sonuç olarak da çocukları dışarı çıkartamaz olduk. Elektronik aygıtlardan “Al yavrum şununla oyna, babası şu oyunu aç çocuğuma” dedikçe çocuklar da eve kapanık, iletişim eksikliği yaşayan ve teknoloji bağımlısı oldu çıktı.

Eskiden büyüklerin yemekleri sevilirdi. Şimdiki çocuklara yemek beğendirilmiyor. “Yok onu yemem, yok bunu beğenmedim” sözcükleri dillerinden düşmez oldu. Kültürler, yaşanmışlıklar, alışkanlıklar ve yaşam şartları her ülkenin çocuğuna farklı yaklaşıyor. Kimisi aç kalıp ölümle pençeleşirken, kimisi de bolluk içinde yaşamaya devam ediyor. Tek dileğim madem şartlar değişti, hayat değişti, her şey değişti en azından çocuklar eşit olsun. Kimse açlıktan ÖLMESİN!..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI