Hayatımızdaki Riyakârlar! - SEHER EREK

26 Mayıs 2021 Çarşamba 01:18

Çok yaşlı sayılmam ama çalışma hayatım boyunca çok insan tanıdım. İnsan sarrafı olmadım belki ama tecrübelerim oldu diyebilirim. Kaç yıllık arkadaşlıklar yara alıyor. Zaman mı değişiyor yoksa insanlar mı bir türlü anlayamadım. Rabbim herkesi iyilerle karşılaştırsın gerçekten bu çok önemli.

Biliyorsunuzdur, ikiyüzlülük ve riyakârlık günümüzde en çok gördüğümüz davranış biçimidir. İkiyüzlülük, riyakârlık olduğu gibi görünmemek, göründüğü gibi olmamaktır. Böyle insanlar ne yazık ki her an yanımızdadır, içimizdedir.

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un ikiyüzlü ve riyakârlar için söylediği bir sözü var; “Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini…” O kadar doğru bir sözdür ki kanıtları benim hayatımda gerçekten çok fazla.

Birlikte oturur, sohbet edersin, bunlar başlar birisi hakkında konuşmaya… O şöyledir, o böyledir, o şöyle hırsız, böyle nankör, böyle sahtekâr, böyle hileci, böyle üçkâğıtçı, şöyle kazıkçı…
Ama bir süre sonra aynı arkadaşla bir dost meclisinde birlikte atıp tuttuğumuz adamla karşılaşınca öyle yağlar çeker, öyle ballı sözler söyler ki, kulaklarınıza inanamazsınız.

Onu bunu bilmem böyle kişiler insanın dengesini ve ruh sağlığını gerçekten bozuyor. Böyle insan sandıklarınızı hayatınızdan çıkarmazsanız veya çıkaramazsanız ciddi sorunlar yaşayacaksınız demektir. Mesela uzun bir süre sizinle ilgili fikirlerini sunan insanlara asla güvenemezsiniz, inanamazsınız çünkü aklınızdan hep acaba sorusunu geçirirsiniz. İşte tam da bu yüzden insanlara olan güveninizi kaybetmemek için böyle kişilerle arkadaşlık yapmamalısınız.

Son olarak şunu söylemek istiyorum “Başkalarının karşısında sürekli değişik yüzler takınan insanlar, en sonunda kendi yüzlerini unuturlar.” Bunu hiçbir zaman unutmayın!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI