Pozantı Kongresi - ZEYNEL GÜL

6.8.2022 16:11:00

Adanalılar olarak 5 Ağustos 1920’de yapılan Pozantı Kongresi’nin dün 102. yıl dönümünü kutladık.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele günlerinde yurdun hemen her yerinde halkı bilgilendirmek ve harekete geçirmek için çalışmalar yapmıştır.

Atatürk, Erzurum, Sivas, Balıkesir gibi birçok kongre düzenlemiştir ve bunların da hepsinin o dönemde ayrı bir yeri vardır.

Özellikle de 5 Ağustos 1920’de Adana’da yapılan Pozantı Kongresi, Anadolu’nun güneyinin düşman işgalinden kurtarılmasında önemli bir rol oynamıştır.

Atatürk, Fevzi Paşa ile birlikte Pozantı’ya gelmiş ve bu bölge için önemli adımlara imza atmıştır.

Atatürk, “Güneydeki Adana cephesinde bulunan arkadaşların karargâhı Pozantı’dır. Biz de oraya gittik. Yalnız orada bulunan çeşitli Müdafaa-i Hukuk Heyetleri, ki onları da Pozantı’ya davet ettik ve orada milli görevle ilgilenen kişileri davet ettik. İleri gelenlerle, askeri ve siyasi durum hakkında görüşmeler yaptık” ifadelerini kullanmıştır.

Hatta Atatürk, ‘’Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da vücud bulmuştur’’ sözlerini de yine Adana’da kurarak, Adanalıları gururlandırmıştır.

Biz de Adanalılar olarak Milli Mücadele döneminde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile omuz omuza savaşmaktan ayrı bir gurur duymuşuz.

Bu vesile ile başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit ve gazilerimize Allah gani gani rahmet diliyorum.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI