Mecliste AK Parti Ve CHP Arasında Kavga Çıktı

TBMM'de CHP ve AK Partili vekiller kavga etti

TBMM'de CHP'li Umut Akdoğan'ın, Deniz Gezmiş'in idamının yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada kavga çıktı.

TBMM'de CHP ve AK Partili vekiller kavga etti

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan'ın, "Ey zalimler, ister kaymakam olun ister vali, ister hakim olun ister savcı, ister vekil olun ister bakan, boşa çiğniyorsunuz yalan dünyayı. 1400 senedir yapıyorsunuz bunu." sözleri ortalığı karıştırdı. CHP ve AK Parti vekilleri arasında tartışma yaşandı.

Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu'nda, gündeme geçilmeden önce 2 milletvekilinin gündem dışı konuşma yapmasına izin verildi. Bu konuşmalardan birini AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Fethan Baykoç, "Siyonizm sorunu, Filistin gerçeği" üzerine yaparken, diğerini CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, "6 Mayıs 1972'de gerçekleştirilen idamların 52. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan, Hüseyin İnan" konusunda yaptı.

Akdoğan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının fikirleri nedeniyle, değil eylemleri nedeniyle idam edildiğini ifade ederek, "Deniz Gezmiş ve arkadaşları anayasayı ortadan kaldırdıkları için değil anayasa tam uygulansın dedikleri için idam edildiler." şeklinde konuştu.

Ancak Akdoğan'ın, "1400 senedir" ifadesi tartışmalara neden oldu. AK Parti milletvekilleri, bu ifadenin ne anlama geldiğini sordu ve Akdoğan'dan açıklama istedi. AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, "1400 senedir demek bu ülkenin Müslümanlarına çok ciddi iftira ve hakaret etmek demektir." diyerek, Akdoğan'dan özür dilemesini talep etti. Tartışma devam ederken TBMM Başkanvekili Karaca, birleşime ara verdi. Ancak tartışma aranın ardından da devam etti.
 

DİĞER HABERLER

10 bin çocuğa destek verildi
10 bin çocuğa destek verildi
27 Mayıs 2024 Pazartesi
Mobil kaza tutanağı e-Devlet
Mobil kaza tutanağı e-Devlet'te!
23 Mayıs 2024 Perşembe