Pakistan eski Başbakanı Imran Khan beraat Etti

Pakistan eski Başbakanı Imran Khan beraat etti

Pakistan'da eski Başbakan İmran Khan ve eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmood Qureshi'nin "devlet sırlarını ifşa etmekle" suçlandığı davada mahkeme, her ikisini de suçsuz buldu. 

Pakistan eski Başbakanı  Imran Khan beraat etti

İslamabad Yüksek Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Han ve Qureshi'nin 10 yıllık hapis cezası kararları bozuldu.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri Gohar Ali Khan, yaptığı açıklamada, İmran Khan hakkındaki temelsiz suçlamaların sonuçlandığını ve eski Başbakan'ın 10 ay cezaevinde kaldığını belirtti. Han'ın kısa süre içinde serbest bırakılacağını iddia etti.

Ancak, İmran Khan'ın yasa dışı evlilik yapması nedeniyle aldığı 7 yıl hapis cezası nedeniyle cezaevinde kalması devam edecek. Han, 5 Ağustos 2023'ten bu yana cezaevinde bulunuyor.

ABD'de yayın yapan haber sitesi The Intercept'in iddialarına göre, eski ABD Büyükelçisi Esad Mecid Khan ile iki ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi arasında gerçekleştirildiği ileri sürülen gizli görüşmeye ait belgeye dayanılarak yapılan haber, Han'ın Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki tarafsız tutumunu ABD'nin rahatsız ettiğini öne sürmüştü. Görüşmede, Han'a karşı güven oylamasının kabul edilmesi halinde Washington ile İslamabad arasında daha sıcak ilişkilerin kurulacağı vaadi bulunduğu iddia edilmişti. Bu görüşmenin ardından Pakistan Parlamentosu'nda güven oylaması yapılmış ve Han hükümeti düşmüştü.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Tokyo’da 15 Temmuz etkinliği
Tokyo’da 15 Temmuz etkinliği
15 Temmuz 2024 Pazartesi
İngiltere
İngiltere'de cezaevi krizi!
13 Temmuz 2024 Cumartesi