Trump İçin Mahkemeden Kötü Haber

Trump'ın 'Seks Davasında' ertelenme talebi reddedildi

Temyiz Mahkemesi, Trump'ın önümüzdeki haftadan itibaren "mahkeme salonunda kendini savunmak" yerine kampanya gezisinde olması gerektiğini savunan eski başkanın avukatlarının talebini reddetti.

Trump'ın 'Seks Davasında' ertelenme talebi reddedildi

Trump'ın 'sus payı' davası, yargılanması planlanan dört ceza iddianamesinden ilki ve eski bir başkanın ilk ceza davası olacak.

Trump, 2016 kampanyası sırasında hakkındaki olumsuz haberleri örtbas etmesine yardımcı olan eski avukatı Michael Cohen'e yapılan ödemelerin niteliğini gizlemek için şirketinin kayıtlarında tahrifat yapmakla suçlanıyor. Cohen'in faaliyetleri arasında porno oyuncusu Stormy Daniels'a yıllar önce Trump ile evlilik dışı cinsel ilişkiye girdiği iddialarını bastırmak için 130 bin dolar ödemek de yer alıyor.

Trump geçen yıl iş kayıtlarında tahrifat yapmakla suçlandığı 34 suçu kabul etmemişti. Daniels ile cinsel ilişkiye girdiğini inkar etmiş avukatları ise Cohen'e yapılan ödemelerin meşru yasal harcamalar olduğunu savunmuştu. Trump bu hafta iki kez temyiz mahkemesine davanın ertlenemesi için başvurmuş fakat her defasında ret yanıtı almıştı. 

Trump'ın avukatları eski başkanın görevde bulunduğu süre zarfında resmi eylemleri içerdiği iddia edilen kararlar için kovuşturmadan muaf olduğunu iddia ediyor. Avukatları 'sus payı' davasında bunu bir savunma olarak gündeme getirmedi, ancak Cohen hakkındaki sosyal medya paylaşımları da dahil olmak üzere bazı kanıtların Trump'ın başkan olduğu döneme ait olduğunu ve dokunulmazlık hakkı nedeniyle davadan çıkarılması gerektiğini savundu.

Yüksek Mahkeme bu konudaki itirazları 25 Nisan'da dinleyecek.

 

DİĞER HABERLER

Filistinliler yürüyüş düzenledi
Filistinliler yürüyüş düzenledi
15 Mayıs 2024 Çarşamba
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
Yüzlerce kişi evsiz kaldı
14 Mayıs 2024 Salı
Putin, Şoygu
Putin, Şoygu'yu görevden alıyor
13 Mayıs 2024 Pazartesi
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
5,2 büyüklüğünde deprem oldu
11 Mayıs 2024 Cumartesi